Český statistický úřad dnes zveřejnil data o říjnovém vývoji cen výrobců. Zatímco spotřebitelské ceny v říjnu kvůli státním zásahům meziměsíčně poklesly, ceny zemědělských výrobců, kde se státní zásahy dosud nepropsaly, naopak rostou o 3,0 %. Listopadové zdání, že jsme se se spotřebitelskou inflací už vypořádali, může proto klamat. To nejhorší nemusí být ještě za námi. Vývoj cen v průmyslu totiž obvykle předchází vývoji spotřebitelských cen.
Inflační tlaky přetrvávají
Meziročně jsou ceny výrobců mnohem vyšší než ceny spotřebitelské. To indikuje, že spotřebitelské ceny ještě porostou. Ceny výrobců se časem musí propsat do cen v obchodech. Na druhou stranu u všech cen ve výrobě se ukazuje, že meziroční růst již brzdí. Zdá se, že zatímco u spotřebitelských cen nás meziročně čeká ještě chviličku růst, u cen výrobců jsme už za zenitem.
- Ceny zemědělců meziročně vyskočily o 27,1 %, zatímco v září rostly ještě o 33,6 %. To je citelné zpomalení. Vysoký růst je vidět hlavně u obilovin, které vyskočily skoro o polovinu.
- Ceny v průmyslu vzrostly v září o 24,1 %, zatímco v říjnu rostly ještě o 25,8 %. Tady táhnou růst ceny energií. Ceny elektřiny a plynu se zvýšily o 56,8 %.
- Ceny stavebních prací vzrostly meziročně o 12,0 %, což rovněž představuje mírné zpomalení růstu. Hodně sledované ceny materiálu vzrostly o 17,6 %. I tady vidíme zpomalení.
Sklady jsou přeplněné, protože lidé málo nakupují
Služby zdražily meziročně o 6,3 %. Nejvíce přitom zdražilo skladování a doprava. To je zajímavý segment. Ukazuje se totiž, že sklady jsou už plné. Kdo chce něco dalšího uskladnit, musí si hodně připlatit. To vede k tomu, že zaoceánská doprava z Číny hlásí velký pokles poptávky po kontejnerech. To zase signalizuje slabší Vánoce a větší tlak na akční slevy, které přilákají zákazníka.
Slabá poptávka musí vyústit v pokles ekonomiky. Ten následně přibrzdí růst cen. Inflace v průmyslu proto nejspíš už dosáhla svého vrcholu. Tedy za předpokladu, že bude ropa a plyn. Jejich přídělový systém by změnil situaci. To by naopak ceny rostly, nicméně s tímto scénářem nepočítáme jako s hlavním.
V mezinárodním porovnání rostou naše ceny v průmyslu pomalu
Poslední data o cenách průmyslu za celou EU jsou až ze září. Statistika však říká, že se meziročně zvýšily o 41,4 %. Pozor, i to ale představuje zpomalení růstu. Komu se zdá, že tato čísla jsou v Evropě neuvěřitelná, tak tomu mohu říct, že v Bulharsku rostly o 78 %. Náš růst cen je tedy ještě v pohodě. Obecně platí, že čím více je ekonomika závislá na ruských energiích, tím jsou její statistiky horší.
Kdybych byl centrálním bankéřem
Z pohledu centrální banky představuje dnešní statistika potvrzení očekávání, že by do konce roku mohla meziroční inflace ještě vyskočit k 20 %, aby během příštího roku výrazně brzdila. Já bych proto úrokové sazby nezvedal a nechal je tam, kde jsou.