Výnosy korporátních dluhopisů otočily trend. Zatímco v září činil vážený průměrný výnos podnikových dluhopisů ještě 8,6 %, v říjnu se už začal hlásit mírný obrat, když výnos klesl na 7,9 % a v listopadu se propad potvrdil, když výnosy klesly na pouhých 7,1 %. Na nižších hodnotách jsme byli naposledy v dubnu 2022. Vyplývá to z údajů srovnávače, který provozuje největší a nejlépe hodnocený dluhopisový portál v České republice Dluhopisomat.
Samotný obrat na trhu byl očekávaný. Několik měsíců se spekulovalo o tom, že centrální banka sníží úrokové sazby už v listopadu. A to se nestalo! Proto se čekal pokles v prosinci a zejména v lednu. Trh ale reagoval dřív. Pokles do výnosů se započítal ještě před snížením sazeb centrální banky. „Proto dosažení hodnoty průměrného ročního výnosu 6 % je jen otázkou pár měsíců,“ uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group (CFG).
V listopadu 2023 vydaly firmy dluhopisy za překvapivých 8 miliardy Kč, což představuje ve srovnání s říjnem (3,3 miliardy) nárůst o více než 140 % a oproti září (1,9 miliard) byl nárůst ještě o poznání vyšší. To je nezvykle hodně. Vladimír Pikora k tomu uvádí: „Vysvětluji si to jen jako kompenzaci slabého září a října. Průměr posledních 3 měsíců činí 4,4 miliardy Kč, což je víceméně normální hodnota.“
Největší podíl na celku mají malé emise do 25 mil. Kč. Připadá na ně 44 % trhu. Velké emise s objemem nad 100 milionů Kč tvoří jen 19 %. „Listopadový podíl menších emisí meziměsíčně mírně vzrostl, a naopak velkých emisí mírně ubylo,“ uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group (CFG).
Podobným vývojem procházely výnosy emisí za prvních jedenáct měsíců v roce 2023. Vidíme, že 42 % trhu s korporátními dluhopisy má výnos od 8 do 10 %. Na 25 % trhu připadají emise s výnosy mezi 5 a 8 %. V samotném listopadu nepřišel zvrat. Počet emisí s těmito výnosy byl téměř stejný jako v říjnu. Nicméně Vladimír Pikora dodává, že „postupně přijde obrat. Dluhopisů pod 8 % bude stále více.“
Po říjnovém poklesu doby splatnosti dluhopisů (3,4 roku) oproti září (4,4 roku) se hodnota vrátila během listopadu zpět nad 4 roky. Z toho důvodu je možné říct, že trend postupně prodlužující se doby splatnosti se nemění. „Ukazuje se, že firmy začínají hledat spíš delší než kratší financování. Dluhopisy tak hrají na finančních trzích stále větší roli.“ uzavírá Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny CFG.
Upozornění: I přes snahu portálu Srovnávač o zahrnutí všech dostupných korporátních dluhopisů existuje možnost, že některé z nich vyhledány nebyly. Jsme však přesvědčeni o tom, že jsme v přehledu pokryli naprostou většinu tuzemského trhu. Dodáváme, že v případech, u nichž pracujeme s váženými průměry, se váhou myslí velikost emise.