Alarmující propad průmyslu versus vzestup zahraničního obchodu: Co to znamená pro českou ekonomiku?

Dnes byla Českým statistickým úřadem zveřejněna nová data o české ekonomice, která přinášejí smíšené zprávy. Nejzávažnějším zjištěním je pokles průmyslu o 5 %, což vyvolává obavy. Dalším znepokojivým faktorem je pokles vydání stavebních povolení o 10,2 % oproti minulému roku. Na druhé straně, oblast zahraničního obchodu přináší naději s přebytkem téměř 13 miliard Kč.

Osobně mě znepokojuje pokles průmyslu, který není izolovaným jevem, ale trendem tohoto roku, s celkovým poklesem o 0,3 %. To poukazuje na slabost naší ekonomiky. Zásadním ukazatelem je také meziroční pokles nových zakázek o 5,2 %. Statistiky naznačují, že hlavním problémem je domácí poptávka, s poklesem zahraničních objednávek o 1,5 % a domácích o 12,2 %. To ukazuje na horší ekonomickou situaci v naší zemi ve srovnání s okolními státy. Očekávám, že jakmile se zahraniční ekonomiky zotaví, pomůže to i našemu průmyslu.

Optimistický pohled by naznačoval, že bychom mohli dosáhnout nulového růstu průmyslu na konci roku, ale realisticky očekáváme mírný celoroční pokles.

Stavebnictví: Naděje na horizontu?

V oblasti stavebnictví je vidět pozitivní signál, s meziročním růstem stavební produkce o 1,7 %. Nicméně, výhled na příští rok není tak optimistický vzhledem k poklesu nových stavebních povolení o 10,2 %. Trh nemovitostí se zdá být stabilizovaný, s meziročním nárůstem zahájených staveb o 24,6 %, ale poklesem dokončených bytů o 25,9 %. To naznačuje, že developerům se vyplácí čekat na lepší tržní podmínky. Podle těchto dat to vypadá, že je trh nemovitostí na dně.

Zahraniční obchod jako zdroj optimismu

V zahraničním obchodě jsme dosáhli přebytku obchodní bilance ve výši 12,8 miliard Kč, což je velmi významné zlepšení oproti předchozímu roku. Meziroční pokles vývozu o 10,2 % a dovozu o 16,0 % je způsoben spíše poklesem cen ropy a menším objemem dovezeného zboží než zvýšením domácí produkce. Očekává se, že dovoz se v budoucnu zvýší. Efekt nižšího množství dovezené ropy a plynu zase vyskočí, abychom se dostali na průměr.

Reakce trhů a centrální banky

Trhy reagovaly na tato makroekonomická data mírným oslabením koruny, které bylo brzy následováno návratem k původním hodnotám, což naznačuje uklidnění díky pozitivním zprávám z oblasti zahraničního obchodu. Varování před měnovou krizí, které nedávno zveřejnila Nomura, se ve stínu dnešních dat zdají být dost nepřesná.

Z hlediska centrální banky by mohly být nedávné události v průmyslu argumentem pro snížení úrokových sazeb. Ekonomika se evidentně dusí. Sazby by mohly být sníženy o 25 bodů, což je v souladu s postupným přístupem České národní banky. Přestože někteří navrhují větší snížení, realistický pohled naznačuje opatrnější přístup.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz

Mohlo by vás zajímat

Máme tajný evropský dluh, ale nevíme, jak ho řešit. To je past, která nás zase zaskočí a dovede k evropské …

Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o …

Velmi často se mě lidé ptají na polský „zázrak“. Tedy na to, jak je možné, že nás tak dotáhli. Data …