Inflace brzdí. Otevírá prostor k malému snížení úrokových sazeb.

Český statistický úřad dnes zveřejnil data o květnových spotřebitelských cenách. V meziročním porovnání se ukazuje, že o co jdou jedny položky dolů, o to jdou jiné nahoru, takže v meziměsíčním porovnání cenová hladina stagnuje.

V meziročním porovnání ale ceny rostou. Zatímco v dubnu rostly o 2,9 %, nyní rostou jen o 2,6 %. Dubnový vývoj, který mnoho lidí vystrašil tím, že přichází druhá vlna zdražování, byl jen jednorázový. Květen přináší zklidnění. Druhá vlna nepřichází. Za celý rok bychom se měli pohybovat kolem 2 % a možná i trochu níž. Jinými slovy, inflace nebude něčím, co nás bude budit ze spaní. Problémy ekonomiky jsou zcela jinde, a to je, že přestáváme být konkurenceschopní a s nástupem Green Dealu to bude ještě těžší.

V meziročním porovnání vidíme trendy v poklesu i růstu. Klesající trend vidíme u potravin. Ceny mouky byly v květnu nižší o 23,5 % a masa o 5,8 %. Naopak zdražující trend vidíme u všeho, co souvisí s bydlením. Základem je nájemné. To zdražilo o 7,2 % a je to velká položka. To zásadně ovlivňuje náš život. Navíc se zdá, že tento trend bude pokračovat.

Zajímavé je porovnání cen s rokem 2015. Tady vidíme růst o 51,4 %. To je hodně.

Inflaci můžeme řešit i na celoevropské úrovni. Pokud převedeme česká data na Harmonizovaný index spotřebitelských cen. Zjistíme, že naše ceny meziročně rostly o 2,8 %, zatímco v celé Eurozóně o 2,6 %. To znamená, že inflace je v průměru skoro stejná. Nicméně celoevropská data skrývají některé průšvihy. Třeba v Belgii rostou ceny o 4,9 %. To je hodně. Ukazuje se, že si nesmíme brát Západ jako univerzální modlu.

Očekávám, že se inflace vrátí k cíli, proto se může centrální banka zklidnit a zase přemýšlet o snižování úrokových sazeb. Navíc sazby konečně snížila i ECB. Na druhou stranu inflace je stále problémem v USA, takže bych se nedivil, kdyby centrální banka přestala snižovat sazby o 0,5 %, ale jen o 0,25 %. Jistě v bankovní radě zazní i názor, že by bylo dobré se snížením úrokových sazeb ještě počkat. Finální rozhodnutí bude proto velmi těsné. Se snížením sazeb o 0,5 % nepočítám.

Do konce roku budou úrokové sazby klesat. Nicméně nebude to tak velký pokles, jak se původně očekávalo.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz

Mohlo by vás zajímat

Máme tajný evropský dluh, ale nevíme, jak ho řešit. To je past, která nás zase zaskočí a dovede k evropské …

Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o …

Velmi často se mě lidé ptají na polský „zázrak“. Tedy na to, jak je možné, že nás tak dotáhli. Data …