Dluhopisy za poslední rok vydělaly mnohem více než akcie, letos to bude nejspíš stejné

Milí přátelé, v Dluhopisomatu nespíme!

Připravili jsme nový indikátor trhu dluhopisů. Pravidelně budeme zveřejňovat agregované statistiky vývoje na trhu korporátních dluhopisů. Zatím jsme statistiku nikterak nepojmenovali, možná byste nám s tím mohli pomoci. Nabízí se bond index, ale to je moc tuctové. Pokud vás napadne nějaký originální název, budeme vděční, když nám ho pošlete.

V každém případě data ukazují že, když vezmeme všechny vydané dluhopisy před rokem a uděláme z nich vážený průměr výnosů, kde váhou je velikost emise (tedy velké emise budou hrát větší roli než ty malé) ukáže se, že před rokem byl průměrný výnos korporátní emise 6,38 %. 

Letos v březnu byl přitom už na úrovni 8,28 %. Vyskočili jsme tedy skoro o dva procentní body. Určitě si říkáte, že znáte emise, kde je výnos i 11 %, ale to jsou relativně malé emise. Velké emise ve stovkách milionů korun, jsou obvykle podstatně níž, a proto činí vážený průměr jen 8,28 %.

Vývoj sazeb. Za růstem výnosů dluhopisů stojí vývoj sazeb České národní banky. Na to musel trh reagovat. Jestliže vzrostly sazby termínovaných vkladů bank, museli emitenti změnit podmínky svých emisí. Ten, kdo nezvýšil výnos, přestal být atraktivní.

Dluhopisy jsou stále oblíbenější. Data ukazují, že jsou dluhopisy letos populárnější. Zatímco vloni v prvním kvartále vyšlo 241 emisí, letos to bylo už 261. Nicméně velikost průměrné emise klesla. A klesla i délka do splatnosti emise.

Malé emise jednoznačně vedou. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2022 byly vydány dluhopisy v celkovém objemu 15,0 miliardy Kč, v prvním čtvrtletí 2023 to bylo pouze 10,8 miliardy Kč. Průměrná doba splatnosti se v meziročním kvartálním srovnání zkrátila z 3,73 na 3,59 roku. Zkrátka stále populárnější jsou malé emise do 25 milionů korun.

Pro investora je nyní důležité, co bude dál

Má kupovat dluhopisy, nebo je má prodávat? Kam se vydají úrokové sazby? To jsou klíčové otázky. Ještě před pár měsíci jsem byl skálopevně přesvědčen, že úrokové sazby budou nějaký čas stagnovat a pak poklesnou.

Růst úrokových sazeb jsem považoval za nesmysl. Když se ale podívám na žalostné hospodaření státu, bojím se, že někteří členové bankovní rady se budou bát. Stát pumpuje skrze deficit rozpočtu do ekonomiky tolik peněz, že je nutné je odsát z ekonomiky skrze vyšší úrokové sazby.

Pokles úrokových sazeb se odsouvá. Jinými slovy, nedivil bych se, kdyby tři členové bankovní rady hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb. Členů bankovní rady je přitom sedm. Stačí, aby jeden onemocněl a je to 50 na 50. Stále se tedy domnívám, že úrokové sazby už letos nevzrostou, nicméně tu bude riziko jejich zvýšení. Šance na pokles úrokových sazeb se tím odsouvá z letošního podzimu na příští rok.

Stále má smysl dluhopisy přikupovat! Jestliže úrokové sazby začnou za rok klesat, budou dluhopisy držené až do splatnosti nést stále stejný výnos (pokud není v podmínkách upraveno jinak). A to je zajímavé. Za rok už bude průměrný výnos nových dluhopisů nižší než dnes.

Pochopitelně nevíme, kde budou za rok akcieVíce jen, že index PX meziročně vyskočil o 3 %. Na akciích se dalo vydělat tedy méně než na dluhopisech, které za poslední rok přinesly v průměru 6,38 %.

Bojím se, že letos to bude podobné. Dluhopisy vynesou 8,28 % a pro akcie bude těžké tuto metu překonat, protože hlavní tituly jako ČEZ jsou už dost vysoko. Škoda, že to někteří lidé nechtějí pochopit a dluhopisům se stále obloukem vyhýbají.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

Mohlo by vás zajímat

Máme tajný evropský dluh, ale nevíme, jak ho řešit. To je past, která nás zase zaskočí a dovede k evropské …

Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o …

Velmi často se mě lidé ptají na polský „zázrak“. Tedy na to, jak je možné, že nás tak dotáhli. Data …